Dünyada “Sevgililer Günü”

Her 14 Şubat’ta aşk ile geçirilen “Sevgililer Günü” ne zaman ortaya çıktı ve neden kutlanıyor biliyor musunuz ? Bu yazımızı okuduktan sonra 14 Şubat daha anlamlı gelecek.

Kökeni antik çağlara dayanan “Sevgililer Günü” bugün dünyanın bir çok ülkesinde kutlanmaktadır. Ancak bu özel günde yapılanlar her ülkeye göre farklılık gösteriyor. Her 14 Şubat’ta aşk ile geçirilen “Sevgililer Günü” ne zaman ortaya çıktı ve neden kutlanıyor biliyor musunuz ? Bu yazımızı okuduktan sonra 14 Şubat daha anlamlı gelecek.

Günümüzde hediye alışverişine dönmüş olan bu özel günün aslında bir hikayesi var. Milattan önce 270 yılında İmparator 2. Claudius Roma’yı katı kurallarıyla yönetmeye başlamış. Romalı erkekler savaşa giderken akılları sevgililerinde ya da eşlerinde kalıyormuş. Roma ordusunda savaşacak asker bulmakta zorlu çeken Claudius evliliği yasaklamış. Evliliğin yasaklanması ile birlikte birleşme ve çoğalma iç güdüsü olan insanoğlu evlilik dışı cinsel hayat yaşamaya başlamış. Bu duruma engel olmak isteyen Aziz Valentine çiftleri evlendirmek için gizlice nikahlar kıymaya başlamış. Roma imparatoru tarafından bu durum fark edilince Aziz Valentine hapse atılmış ve sopa ile dövülerek öldürülmüş. Sevgilileri kavuşturan Aziz Valentine 14 Şubat’ta öldürüldüğü için her 14 Şubat “Sevgililer Günü” olarak kutlanıyor.

Dünyada kutlama şekilleri farklılık gösteren bu özel gün hangi ülkede nasıl algılanıyor? Amerika’da yalnızca sevgiliye duyulan aşk değil aileye, arkadaşa duyulan sevgi de kutlanıyor. Sevgiliye gönderilen çiçeklerden annelere de gönderiliyor. Üzerinde sevgi sözcükleri yazan çikolata ve şekerlemeler bu güne özel olarak üretiliyor. Japonya gibi uzak doğu ülkelerinden bazılarında ise kadınlara değil erkeklere hediye alınıyor. Erkek arkadaşlarını mutlu etmek için kızlar yemekler, hediyeler hazırlıyor. Fransa da sevgilisi olmayan çiftler bir evde toplanıyor ve gece boyunca sohbet ediyorlar. Böylece birbirlerini tanımaya çalışıyorlar. İngiltere’de insanlar 14 Şubat’ta uyanacakları gece gördükleri rüyanın gerçek olacağına inanıyor. Son olarak Filipinler’de de bu özel günün evliliğe şans getireceği düşünülüyor. Evlenecek çiftler bu günü bekledikleri için Filipinler’de toplu düğünler yapılmaya başlanmıştır.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login Form
Register Form