İzmir’de Gezilmesi Gereken Müzeler

İzmir, Antik dönemden bu zamana kadar sayısız kültürü içinde barındırmış 8 bin 500 yıllık köklü tarihin şehridir. Her mevsimi ayrı güzel bu şehrin, tarihe ışık tutan önemli bir geçmişi vardır.

 

Türkiye’nin önde gelen turistik merkezlerinin başlangıç noktasıdır. Tarihi yerleri gezmekle bitmeyen bu güzel şehrin müzelerini de görülmesi gereken yerler listenizin başına alabilirsiniz.

 

İzmir’de görülmesi gereken müzeler listenizin ilk sırasına İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni alabilirsiniz. Sizi tarihin eski çağlarına yolculuğa çıkartacak olan bu müze, Körfez’in karşısında yer alır. 1831 yılında vebalılar için St. Rock Hastanesi olarak kurulmuş, sonrasında kimsesiz Hıristiyan çocuklarını misafir etmiştir. Bayraklı (Smyrna), Bergama, Efes, Milet, İasos ve Teos gibi Ege’nin önemli antik yerlerindeki kazılardan çıkarılan eserler ile Batı Anadolu tarihi hakkında fikir sahibi olmamıza büyük katkı sağlamaktadır.

 

Bornova ilçesinde Ege Üniversitesi bünyesinde, Tabiat Tarihi Müzesi yer almaktadır. Türkiye’nin ilk Üniversite yapısındaki akademik müzesi olarak büyük önem taşıyan bu yer, İzmir’de görülmesi gereken müzeler arasındadır. 1973 yılında Cumhuriyetin 50. yılı kutlama programı kapsamında, doğa tarihi ile ilgili objeleri ilk kez topluma sunmuştur. Ankara Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’ndeki Tabiat Tarihi Müzesi’nden sonra Türkiye’de kurulan 2. büyük Tabiat Tarihi Müzesi’dir. Burada doğanın gizemi topluma çeşitli dioramalar ve panolarla sunulmaya çalışılmaktadır. Ayrıca ülkemizin güncel biyolojik zenginlikleri ile ilgili çalışmalar yaparak bunları çeşitli yayınlarla bilim dünyasına tanıtmaktadır. Bununla birlikte yurtiçi ve yurtdışı benzer özellikteki kuruluşlarla işbirliğine fırsat tanıyan arıştırma merkezidir.

 

Buca Kasaplar Meydanı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen 113 yıllık bina 2017 yılında Göç ve Mübadele Anı Evi olarak yeniden hayat bulmuştur. Toplam 1,7 milyon Türk ve Rum’un zorunlu göçe tabi tutulduğu mübadele hatıralarının yeniden canlandırıldığı bu özel anı evi, İzmir’de görülmesi gereken müzeler arasında yer almaktadır.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login Form
Register Form